

Cyfrowe systemy domofonowe

Mało tego - zamiast wybierania numeru na klawiaturze można po prostu wybrać nazwisko z elektronicznego spisu adresowego. A sam system domofonowy może współpracować z centralką telefoniczną, systemem alarmowym, zapewniać łączność z pracownikiem ochrony itd.
Przykładowe bramofony cyfrowych systemów domofonowych
Inteligentne systemy zabezpieczenia mieszkań są projektowane w celu zintegrowania systemu domofonowego i systemu zarządzania różnymi usługami. Wszelkie dane są przesyłane po magistrali szeregowej. Wszystkie urządzenia systemu podłączone do tej magistrali mogą komunikować się wzajemnie, używając oczywiście mikroprocesora kompatybilnego ze wspomnianą magistralą. Struktura systemu opiera się z reguły na wielu elementach modularnych, które można stosować w zależności od konkretnych potrzeb.
Często na etapie planowania systemu nie są jeszcze jasno zdefiniowane usługi i wymagania dla poszczególnych pomieszczeń. Bardzo istotne jest więc takie ułożenie przewodów, które będzie wykorzystywane przez późniejsze rozszerzenia służące do realizacji dodatkowych usług (systemy technologiczne oraz systemy bezpieczeństwa i ochrony). Zwykły kabel wielożyłowy (plus ewentualnie kabel współosiowy do przesyłania sygnałów wizyjnych) wystarcza do realizacji wszystkich usług w całym budynku. Podłączane urządzenia tworzą odgałęzienia. I chociaż okablowanie systemu nie musi być elastyczne, to jest w stanie zaspokoić wszelkie możliwe kombinacje aplikacyjne. Kolejne modyfikacje lub rozszerzenia systemu mogą być realizowane bardzo łatwo, po prostu poprzez dodanie dodatkowych elementów do magistrali. Ta elastyczność powoduje skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów instalacji oraz zapewnia łatwość eksploatacji.
Zintegrowany system zabezpieczenia budynków jest odpowiedni dla większości instalacji, w których wymagane jest zainstalowanie jednego lub więcej z podanych poniżej urządzeń:
- domofony i wideodomofony,
- interfejs telefoniczny lub centralka telefoniczna.
- centralka portierska (dla pracowników ochrony),
- moduły alarmowe (antywłamaniowe, sygnalizacji pożaru, detektorów gazu itd.),
- zdalne sterowanie różnymi urządzeniami.
System zintegrowany umożliwia połączenie funkcji telefonu z obsługą domofonu lub wideodomofonu. Używając jednego urządzenia w mieszkaniu możliwe jest przyjmowanie wywołań z modułu wywołania (bramofonu), jak również rozmów telefonicznych wewnętrznych i zewnętrznych. Zintegrowany system zabezpieczenia może współpracować ze standardowym telefonem, z telefonem dedykowanym lub centralką telefoniczną. W przypadku współpracy z telefonem standardowym najczęściej potrzebny jest specjalny interfejs telefoniczny.
Możliwa jest obsługa złożonych systemów składających się z kilku lub kilkunastu klatek schodowych posiadających własne moduły wywołania (bramofony). Moduły wywołania pracują w trybie automatycznego przełączania, bez konieczności stosowania przekaźnikowych urządzeń przełączających. Możliwa jest hierarchiczna struktura systemu wywołań. Pierwszy bramofon jest umieszczany przy bramie wjazdowej, następny przy wejściu na klatkę schodową. Takie zintegrowane systemu potrafią obsługiwać kilka do kilkunastu głównych paneli zewnętrznych (bramofonów) i nawet kilkaset dodatkowych paneli zewnętrznych.
Hierarchiczna struktura systemu chroni również podwórze przed niepożądanymi gośćmi. Takie rozwiązania znajdują coraz szersze zastosowania w różnego rodzaju kondominiach składających się z wielu budynków tworzących jeden kompleks. Należy podkreślić, iż prowadzenie rozmowy z modułu umieszczonego przy furtce lub bramie wjazdowej z mieszkaniem na jednej z klatek nie wyklucza możliwości prowadzenia rozmów w obrębie innych klatek schodowych.
Użycie klawiatury dziesiętnej do realizowania wywołań (poprzez wprowadzenie kodu liczbowego) gwarantuje rozmówcy pełną prywatność. W każdym przypadku może być dostępny elektroniczny spis adresowy tych osób, które chcą pokazać swoje nazwiska. Po wybraniu specjalnego kodu liczbowego na klawiaturze dziesiętnej modułu wywołania może być aktywowana jedna lub więcej usług specjalnych, takich jak zapalanie oświetlenia klatki schodowej, uaktywnienie jednego lub więcej zamków elektrycznych, otwarcie zdalnie sterowanej bramy, uaktywnienie alarmu antywłamaniowego, itd. System taki może często współpracować z klasycznymi bramofonami przyciskowymi, jednak nie ma w takim przypadku możliwości wykorzystywania usług specjalnych.
Integralną cechą systemu jest dyskrecja rozmowy. Konwersacja możliwa jest jedynie z wywołanym aparatem. Czas trwania rozmowy może być nieograniczony (do momentu nadejścia nowego wywołania) lub może być ograniczony podczas programowania systemu. System może być tak skonfigurowany, aby jedynie wywołany użytkownik był uprawniony do otwarcia drzwi. Często taki system zapewnia możliwość stosowania unifonów interkomowych służących do nawiązywania łączności pomiędzy poszczególnymi mieszkaniami.
System umożliwia również połączenie funkcji telefonicznych z obsługą domofonu lub wideodomofonu. Tak więc pojedynczy aparat telefoniczny w pokoju może być wykorzystywany do odbierania wywołań domofonowych z zewnętrznego panelu z przyciskami, jak również do odbierania rozmów telefonicznych.
Istotną cechą nowoczesnych systemów cyfrowych jest możliwość stosowania central portierskich. Centrale takie mogą przejmować określone wywołania skierowane do mieszkańców. Może to następować np. w godzinach nocnych lub w przypadku nieobecności mieszkańca. Do takich central portierskich są również kierowane wszelkie sygnały alarmowe pochodzące z poszczególnych mieszkań. Mogą to być sygnały z czujników włamaniowych, pożaru, zalania wodą czy np. detektorów gazu. Ochrona musi podjąć określone działania po otrzymaniu zgłoszenia.
Przykładowe stacje portierskie cyfrowych systemów domofonowych
System umożliwia zestawianie różnych urządzeń, z których niektóre składają się z mikroprocesora oraz dodatkowej elektroniki i połączenie ich razem za pomocą magistrali danych zbudowanej ze skrętki telefonicznej. Protokół systemu powinien umożliwiać projektowanie systemu w sposób zapewniający integrację systemu domofonowym lub wideodomofonowego z funkcjami telefonicznymi i systemami technicznej ochrony mienia (przeciwpożarowe, alarmowe, itp.) w celu wykrywania, lokalizowania i zdalnej obsługi alarmów technicznych i antywłamaniowych.
Zintegrowany system zabezpieczenia pomieszczeń powinien charakteryzować się co najmniej następującymi właściwościami technicznymi:
1. Elastyczny, rozszerzalny protokół komunikacyjny w celu rozbudowy systemu w przyszłości.
2. Możliwość zastosowania zasilacza UPS będącego w stanie zapewnić ciągłe działanie systemu nawet w przypadku zaniku napięcia zasilającego (moduł rezerwowy podtrzymujący napięcie).
3. Sprzęgnięcie z systemem wewnętrznej łączności telefonicznej za pomocą centralki telefonicznej lub zapewnienie łączności wewnętrznej między poszczególnymi unifonami.
4. Interfejs telefoniczny wykorzystujący telefon (zarówno standardowy, jak i dedykowany) do funkcji domofonu.
Wskazane jest, aby system zapewniał również następujące możliwości:
1. Wykrywanie przerwy lub zwarcia w magistrali danych przy pomocy cyklicznego sprawdzania połączenia pomiędzy centralką i różnymi urządzeniami systemu. Możliwość automatycznego odłączania fragmentów instalacji w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania linii danych (na przykład w przypadku zwarcia tej linii). Po usunięciu awarii system automatycznie przywraca odłączony wcześniej fragment instalacji.
2. Możliwość wykrywania alarmów technicznych (np. detektory gazu) lub alarmów pochodzących z systemów ochrony przeciwpożarowej oraz antywłamaniowej i przekazywanie ich do innych urządzeń. Najczęściej jest to centralka portierska lub panel alarmowy, może to być również elektroniczny spis adresowy lub centralny dialer telefoniczny. W przypadku alarmu pożarowego system powinien zapewnić automatyczne otwieranie drzwi wejściowych i jednoczesne wyświetlenie ostrzeżenia "POŻAR".
3. Sprzężenie z czujnikiem otwarcia drzwi; po kilkudziesięciu sekundach od momentu otwarcia moduł wywołania przekazuje informację o otwarciu drzwi. Informacja ta przesyłana jest do centralki oraz do dodatkowych modułów domofonu i jest powtarzana w regularnych odstępach czasu, dopóki drzwi nie zostaną zamknięte.