Start Systemy Alarmowe Inteligentny dom – wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentny dom – wygoda i bezpieczeństwo
Inteligentne alarmy cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem. I nic w tym dziwnego, bowiem w domu, w którym wykorzystano takie rozwiązanie standard życia jest znacznie wyższy niż w domu tradycyjnym. Inteligentny dom to taki, w którym zintegrowane zostały instalacje i urządzenia elektryczne, np. oświetlenie, urządzenia audio-wideo, klimatyzacja, domowy system alarmowy, automatyczne zraszanie ogrodu itp.
Wszystkimi tymi urządzeniami można sterować z jednego miejsca oraz programować ich regularne czynności. Inteligentny dom zapewnia jego mieszkańcom wygodę oraz bezpieczeństwo. A czyż nie po to budujemy domy, aby podnieść komfort życia?
Oświetlenie
Wewnątrz - komfort, jaki daje sterowanie oświetleniem, jest ogromny – po powrocie do domu lampy zapalą się automatycznie przed bramą, na podjeździe, przed garażemi w garażu, jak tylko czujka ruchu wykryje obecność człowieka. Natomiast dzięki czujce, znajdującej się wewnątrz domu, mając ręce pełne siatek z zakupami lub niosąc dziecko na ręku, nie trzeba będzie szukać przełącznika po omacku. Światło w korytarzu będzie się świecić tylko podczas obecności domownika, a potem automatycznie się wyłączy. Dzięki odpowiednim ustawieniom łatwo zapobiec automatycznemu włączaniu się światła w korytarzu w ciągu dnia. Funkcja sterowania oświetleniem jest przydatna również wtedy, gdy domownicy chcą udać się w nocy do łazienki lub kuchni – światło automatycznie włączy się w przedpokoju i oświetli drogę. System zarządzania budynkiem dopuszcza także wyłączanie światła za pomocą przycisku znajdującego się w korytarzu domu przy drzwiach wyjściowych. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy domownicy, wychodząc z domu, chcą mieć pewność, że oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach zostało wyłączone.
Na zewnątrz. Na zewnątrz obiektu można zastosować czujkę zmierzchową, dzięki której część oświetlenia, na przykład oświetlenie ogrodu czy podjazdu, będzie się zapalała automatycznie po zmroku. Gdy nikogo nie ma w domu. Dzięki funkcji sterowania oświetleniem można także ustrzec się przed włamaniem, na przykład podczas wyjazdu na wakacje. Umożliwia ona bowiem symulowanie obecności domowników poprzez włączanie i wyłączanie oświetlenia w różnych pomieszczeniach według ustawionych wcześniej schematów czasowych.
Rolety
Inną zaletą inteligentnego domu jest możliwość sterowania roletami. Mogą być podnoszone lub opuszczane przez użytkownika za pomocą jednego przycisku lub też system sam może sterować roletami o zaprogramowanej porze. System może działać również w taki sposób, by rolety w sypialni i kuchni podnosiły się z samego rana, natomiast rolety w łazience i pokojach dziecięcych o późniejszej porze, wedle życzenia domowników. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zintegrowanie systemu oświetlenia z roletami w taki sposób, by oświetlenie zapalało się w kuchni i salonie o tej samej porze, o której opuszczone zostaną rolety.
Klimatyzacja i ogrzewanie
Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją to kolejne, bardzo ważne funkcje systemu automatyki. Wykorzystanie opcji sterowania ogrzewaniem pozwoli na automatyczne zwiększenie temperatury w domu, gdy będzie ona niższa od wymaganej, zaprogramowanej wcześniej. Podobnie jest ze sterowaniem klimatyzacją – gdy temperatura w domu jest za wysoka, następuje automatyczne włączenie klimatyzatora. Możliwe jest również indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu w pokojach, w których przebywa się rzadziej, będzie niższa temperatura, co z kolei pozwoli na ograniczenie zużycia energii; natomiast w salonie, kuchni lub łazience, gdzie spędza się więcej czasu, będzie cieplej.
Wokół domu
Zieleń - jeśli właścicielowi posesji zależy na dobrej kondycji kwiatów i traw, musi je pielęgnować – między innymi podlewać. W tym celu można wykorzystać automatyczne zraszanie ogrodu, które zostanie włączone, gdy czujki wilgotności gleby poinformują o potrzebie nawilżenia. Funkcja ta pozwala zaoszczędzić wodę, a poza tym zwalnia mieszkańców z uciążliwego obowiązku, jakim jest podlewanie ogrodu. Automatyczne zraszanie zieleni jest szczególnie przydatne na przykład podczas wyjazdu na wakacje.
Bramy - w inteligentnym domu możliwe jest również sterowanie bramą wjazdową i garażową. Otworzą się one w momencie, gdy włączymy czuwanie, wychodząc z domu, nie będziemy musieli czekać, aż się otworzą po naciśnięciu guzika na pilocie. Natomiast gdy wyjedziemy z posesji, obie bramy automatycznie się zamkną.
Inteligentne połączenia
Ochrona przed włamaniem. W inteligentnym domu zintegrowane są bardzo ważne elementy, które ułatwiają codzienne życie, zwalniając lokatorów z wykonywania wielu różnych obowiązków. Dzięki temu zaoszczędzony czas można spożytkować na relaks lub zabawę z dziećmi. Jeśli do integracji takich elementów jak oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzacja dołączymy system alarmowy, życie będzie nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze. W przypadku integracji alarmu w domu z oświetleniem, gdy intruz pojawi się przed domem, wszystkie światła na zewnątrz budynku zapalą się, natomiast wewnątrz domu oświetlenie się wyłączy. Stworzy to efekt lustra weneckiego, w którym domownicy będą mogli obserwować włamywacza na zewnątrz budynku i odpowiednio zareagować, jeśli intruz podejdzie bliżej domu. Za pomocą przycisku napadowego wezwą pomoc oraz opuszczą wszystkie rolety zewnętrzne, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione, i utrudnią dostęp do domu. Jeżeli w domu nikogo nie będzie, natychmiast po wtargnięciu włamywacza do któregoś z pomieszczeń i wcześniejszym naruszeniu czujek magnetycznych – znajdujących się na oknach i drzwiach wszystkie rolety w domu opuszczą się i utrudnią ewakuację. Jeśli z systemem alarmowym będą zintegrowane zamki w drzwiach wewnątrz domu, włamywacz nie będzie mógł uciec korzystając z tej drogi. Dzięki takim rozwiązaniom patrol z agencji ochrony, powiadomiony przez system, będzie mógł przyłapać intruza na gorącym uczynku. Ochrona przed wiatrem, deszczem czy pożarem. W przypadku niekorzystnej pogody system zamknie okna połaciowe na poddaszu lub uchylone okna w innych pomieszczeniach i opuści markizy.
Gdy wybuchnie pożar, sieć czujników dymu i ciepła – natychmiast powiadomi lokatorów o zdarzeniu, a odpowiednie urządzenia gaśnicze zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia na inne pomieszczenia. Można także zabezpieczyć dom na wypadek awarii instalacji gazowej lub pralki. System automatyki wyposażony w czujki wykrywające niebezpieczne stężenie metanu lub propanbutanu poinformuje mieszkańców o zagrożeniu. Natomiast w przypadku awarii pralki dopływ wody zostanie zamknięty i uchroni budżet domowy przed wydatkami związanymi z naprawieniem szkód.
Dobrze przemyśl
Zanim zapadnie decyzja o montażu instalacji, warto zaznajomić się z rozwiązaniami stosowanymi w systemach zarządzania budynkiem, które można znaleźć w prasie oraz Internecie. Dopiero gdy odpowiednio dobrze zapoznamy się z tematem, będziemy w stanie przedstawić konkretne wymagania instalatorowi. Osoba, która będzie montowała alarm w naszym domu, powinna mieć doświadczenie w wykonywaniu podobnych instalacji oraz świadectwo szkolenia z zakresu wiedzy na temat montowanego sprzętu. Gdy już wybierzemy konkretne rozwiązania oraz odpowiedniego instalatora, musimy podjąć decyzję, kiedy system zostanie zamontowany. Niewątpliwie najlepszym momentem jest budowa domu lub jego generalny remont, bowiem zamontowanie niezbędnej instalacji systemu automatyki może odbyć się podczas kładzenia instalacji elektrycznej, co znacznie ułatwia i zmniejsza koszty przedsięwzięcia. Poza tym podczas budowy domu możemy położyć okablowanie pod przyszłą rozbudowę systemu (np. o automatyczne zraszanie ogrodu). Dzięki temu w momencie, gdy będziemy dysponować funduszami na rozbudowę, nie będziemy zmuszeni do kucia ścian. Natomiast dla tych osób, które mieszkają już w wykończonym lub wyremontowanym domu istnieje inne rozwiązanie. Jest nim dwukierunkowy system bezprzewodowy, dzięki któremu można uniknąć bałaganu związanego z kładzeniem okablowania.
Inteligentny dom oferuje tyle rozwiązań, ile jest pomysłów w głowie inwestorów. Umożliwia maksymalną oszczędność czasu. Poza tym integracja automatyki z systemem alarmowym znacznie lepiej chroni życie i mienie mieszkańców. W związku z tym warto poważnie zastanowić się nad systemem zarządzania budynkiem i rozważyć jego montaż możliwie najszybciej – jeszcze na etapie budowy domu.
Wygoda na odległość
Inteligentny budynek może również przypomnieć o czynnościach, które należy wykonać. Dzięki temu na telefon komórkowy użytkownika zostanie przesłana wiadomość informująca, że dzieci właśnie wróciły ze szkoły lub o tym, że filtr w akwarium wymaga oczyszczenia. Za pomocą telefonu właściciel domu będzie mógł wyłączyć czuwanie, gdy zechce wpuścić niespodziewanych gości lub kogoś z rodziny, by podlewał kwiaty wewnątrz domu. Zdalne sterowanie umożliwi włączenie ekspresu do kawy lub piekarnika, w którym znajduje się przygotowany wcześniej obiad, kiedy będziemy wracać z pracy. Możliwe będzie także sterowanie klimatyzacją lub ogrzewaniem. Wracając z wakacji, właściciel domu obniży temperaturę lub zwiększy ogrzewanie w sypialni, kuchni, łazience i pokojach dziecięcych.
Jeśli do centrali podłączony zostanie odpowiedni moduł, możliwe będzie prowadzenie podglądu systemu z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu – z własnego notebooka z zainstalowanym programem GuardX lub przez przeglądarkę www. Zaawansowane funkcje, w jakie wyposażona jest centrala nadzorujące pracę systemu, umożliwiają również wprowadzenie różnych wariantów dla każdego z domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować alarm do własnych wymagań. Starsze dziecko po powrocie ze szkoły, wpisując hasło, spowoduje, że automatycznie włączy się światło, muzyka i podniesie temperatura w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywa. Podczas wizyty gości będzie można skorzystać ze specjalnej opcji, która przyciemni światło w salonie i włączy odpowiednią do nastroju muzykę.
Do góry ▲
Oświetlenie
Wewnątrz - komfort, jaki daje sterowanie oświetleniem, jest ogromny – po powrocie do domu lampy zapalą się automatycznie przed bramą, na podjeździe, przed garażemi w garażu, jak tylko czujka ruchu wykryje obecność człowieka. Natomiast dzięki czujce, znajdującej się wewnątrz domu, mając ręce pełne siatek z zakupami lub niosąc dziecko na ręku, nie trzeba będzie szukać przełącznika po omacku. Światło w korytarzu będzie się świecić tylko podczas obecności domownika, a potem automatycznie się wyłączy. Dzięki odpowiednim ustawieniom łatwo zapobiec automatycznemu włączaniu się światła w korytarzu w ciągu dnia. Funkcja sterowania oświetleniem jest przydatna również wtedy, gdy domownicy chcą udać się w nocy do łazienki lub kuchni – światło automatycznie włączy się w przedpokoju i oświetli drogę. System zarządzania budynkiem dopuszcza także wyłączanie światła za pomocą przycisku znajdującego się w korytarzu domu przy drzwiach wyjściowych. Jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy domownicy, wychodząc z domu, chcą mieć pewność, że oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach zostało wyłączone.
Na zewnątrz. Na zewnątrz obiektu można zastosować czujkę zmierzchową, dzięki której część oświetlenia, na przykład oświetlenie ogrodu czy podjazdu, będzie się zapalała automatycznie po zmroku. Gdy nikogo nie ma w domu. Dzięki funkcji sterowania oświetleniem można także ustrzec się przed włamaniem, na przykład podczas wyjazdu na wakacje. Umożliwia ona bowiem symulowanie obecności domowników poprzez włączanie i wyłączanie oświetlenia w różnych pomieszczeniach według ustawionych wcześniej schematów czasowych.
Rolety
Inną zaletą inteligentnego domu jest możliwość sterowania roletami. Mogą być podnoszone lub opuszczane przez użytkownika za pomocą jednego przycisku lub też system sam może sterować roletami o zaprogramowanej porze. System może działać również w taki sposób, by rolety w sypialni i kuchni podnosiły się z samego rana, natomiast rolety w łazience i pokojach dziecięcych o późniejszej porze, wedle życzenia domowników. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zintegrowanie systemu oświetlenia z roletami w taki sposób, by oświetlenie zapalało się w kuchni i salonie o tej samej porze, o której opuszczone zostaną rolety.
Klimatyzacja i ogrzewanie
Sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją to kolejne, bardzo ważne funkcje systemu automatyki. Wykorzystanie opcji sterowania ogrzewaniem pozwoli na automatyczne zwiększenie temperatury w domu, gdy będzie ona niższa od wymaganej, zaprogramowanej wcześniej. Podobnie jest ze sterowaniem klimatyzacją – gdy temperatura w domu jest za wysoka, następuje automatyczne włączenie klimatyzatora. Możliwe jest również indywidualne sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu w pokojach, w których przebywa się rzadziej, będzie niższa temperatura, co z kolei pozwoli na ograniczenie zużycia energii; natomiast w salonie, kuchni lub łazience, gdzie spędza się więcej czasu, będzie cieplej.
Wokół domu
Zieleń - jeśli właścicielowi posesji zależy na dobrej kondycji kwiatów i traw, musi je pielęgnować – między innymi podlewać. W tym celu można wykorzystać automatyczne zraszanie ogrodu, które zostanie włączone, gdy czujki wilgotności gleby poinformują o potrzebie nawilżenia. Funkcja ta pozwala zaoszczędzić wodę, a poza tym zwalnia mieszkańców z uciążliwego obowiązku, jakim jest podlewanie ogrodu. Automatyczne zraszanie zieleni jest szczególnie przydatne na przykład podczas wyjazdu na wakacje.
Bramy - w inteligentnym domu możliwe jest również sterowanie bramą wjazdową i garażową. Otworzą się one w momencie, gdy włączymy czuwanie, wychodząc z domu, nie będziemy musieli czekać, aż się otworzą po naciśnięciu guzika na pilocie. Natomiast gdy wyjedziemy z posesji, obie bramy automatycznie się zamkną.
Inteligentne połączenia
Ochrona przed włamaniem. W inteligentnym domu zintegrowane są bardzo ważne elementy, które ułatwiają codzienne życie, zwalniając lokatorów z wykonywania wielu różnych obowiązków. Dzięki temu zaoszczędzony czas można spożytkować na relaks lub zabawę z dziećmi. Jeśli do integracji takich elementów jak oświetlenie, ogrzewanie lub klimatyzacja dołączymy system alarmowy, życie będzie nie tylko wygodniejsze, ale także bezpieczniejsze. W przypadku integracji alarmu w domu z oświetleniem, gdy intruz pojawi się przed domem, wszystkie światła na zewnątrz budynku zapalą się, natomiast wewnątrz domu oświetlenie się wyłączy. Stworzy to efekt lustra weneckiego, w którym domownicy będą mogli obserwować włamywacza na zewnątrz budynku i odpowiednio zareagować, jeśli intruz podejdzie bliżej domu. Za pomocą przycisku napadowego wezwą pomoc oraz opuszczą wszystkie rolety zewnętrzne, jeśli wcześniej nie zostało to zrobione, i utrudnią dostęp do domu. Jeżeli w domu nikogo nie będzie, natychmiast po wtargnięciu włamywacza do któregoś z pomieszczeń i wcześniejszym naruszeniu czujek magnetycznych – znajdujących się na oknach i drzwiach wszystkie rolety w domu opuszczą się i utrudnią ewakuację. Jeśli z systemem alarmowym będą zintegrowane zamki w drzwiach wewnątrz domu, włamywacz nie będzie mógł uciec korzystając z tej drogi. Dzięki takim rozwiązaniom patrol z agencji ochrony, powiadomiony przez system, będzie mógł przyłapać intruza na gorącym uczynku. Ochrona przed wiatrem, deszczem czy pożarem. W przypadku niekorzystnej pogody system zamknie okna połaciowe na poddaszu lub uchylone okna w innych pomieszczeniach i opuści markizy.
Gdy wybuchnie pożar, sieć czujników dymu i ciepła – natychmiast powiadomi lokatorów o zdarzeniu, a odpowiednie urządzenia gaśnicze zapobiegną rozprzestrzenianiu się ognia na inne pomieszczenia. Można także zabezpieczyć dom na wypadek awarii instalacji gazowej lub pralki. System automatyki wyposażony w czujki wykrywające niebezpieczne stężenie metanu lub propanbutanu poinformuje mieszkańców o zagrożeniu. Natomiast w przypadku awarii pralki dopływ wody zostanie zamknięty i uchroni budżet domowy przed wydatkami związanymi z naprawieniem szkód.
Dobrze przemyśl
Zanim zapadnie decyzja o montażu instalacji, warto zaznajomić się z rozwiązaniami stosowanymi w systemach zarządzania budynkiem, które można znaleźć w prasie oraz Internecie. Dopiero gdy odpowiednio dobrze zapoznamy się z tematem, będziemy w stanie przedstawić konkretne wymagania instalatorowi. Osoba, która będzie montowała alarm w naszym domu, powinna mieć doświadczenie w wykonywaniu podobnych instalacji oraz świadectwo szkolenia z zakresu wiedzy na temat montowanego sprzętu. Gdy już wybierzemy konkretne rozwiązania oraz odpowiedniego instalatora, musimy podjąć decyzję, kiedy system zostanie zamontowany. Niewątpliwie najlepszym momentem jest budowa domu lub jego generalny remont, bowiem zamontowanie niezbędnej instalacji systemu automatyki może odbyć się podczas kładzenia instalacji elektrycznej, co znacznie ułatwia i zmniejsza koszty przedsięwzięcia. Poza tym podczas budowy domu możemy położyć okablowanie pod przyszłą rozbudowę systemu (np. o automatyczne zraszanie ogrodu). Dzięki temu w momencie, gdy będziemy dysponować funduszami na rozbudowę, nie będziemy zmuszeni do kucia ścian. Natomiast dla tych osób, które mieszkają już w wykończonym lub wyremontowanym domu istnieje inne rozwiązanie. Jest nim dwukierunkowy system bezprzewodowy, dzięki któremu można uniknąć bałaganu związanego z kładzeniem okablowania.
Inteligentny dom oferuje tyle rozwiązań, ile jest pomysłów w głowie inwestorów. Umożliwia maksymalną oszczędność czasu. Poza tym integracja automatyki z systemem alarmowym znacznie lepiej chroni życie i mienie mieszkańców. W związku z tym warto poważnie zastanowić się nad systemem zarządzania budynkiem i rozważyć jego montaż możliwie najszybciej – jeszcze na etapie budowy domu.
Wygoda na odległość
Inteligentny budynek może również przypomnieć o czynnościach, które należy wykonać. Dzięki temu na telefon komórkowy użytkownika zostanie przesłana wiadomość informująca, że dzieci właśnie wróciły ze szkoły lub o tym, że filtr w akwarium wymaga oczyszczenia. Za pomocą telefonu właściciel domu będzie mógł wyłączyć czuwanie, gdy zechce wpuścić niespodziewanych gości lub kogoś z rodziny, by podlewał kwiaty wewnątrz domu. Zdalne sterowanie umożliwi włączenie ekspresu do kawy lub piekarnika, w którym znajduje się przygotowany wcześniej obiad, kiedy będziemy wracać z pracy. Możliwe będzie także sterowanie klimatyzacją lub ogrzewaniem. Wracając z wakacji, właściciel domu obniży temperaturę lub zwiększy ogrzewanie w sypialni, kuchni, łazience i pokojach dziecięcych.
Jeśli do centrali podłączony zostanie odpowiedni moduł, możliwe będzie prowadzenie podglądu systemu z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do Internetu – z własnego notebooka z zainstalowanym programem GuardX lub przez przeglądarkę www. Zaawansowane funkcje, w jakie wyposażona jest centrala nadzorujące pracę systemu, umożliwiają również wprowadzenie różnych wariantów dla każdego z domowników. Dzięki temu każdy będzie mógł dostosować alarm do własnych wymagań. Starsze dziecko po powrocie ze szkoły, wpisując hasło, spowoduje, że automatycznie włączy się światło, muzyka i podniesie temperatura w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywa. Podczas wizyty gości będzie można skorzystać ze specjalnej opcji, która przyciemni światło w salonie i włączy odpowiednią do nastroju muzykę.
Do góry ▲
źródło: mieszkajbezpiecznie.pl
Tags: